Laminat Parke


Ürünlerimiz

Laminat Parke

Dünyadaki ilk laminat parke döşeme ürünü 1980 de üretilmiştir.

Ancak Parke AR-GE çalışmalarından dolayı piyasalara yeni ürün olarak 1982 de çıkmıştır. O tarihlerden itibaren çok zaman geçmeden laminat parke adlı yeni zemin döşeme ürün türü diğer Avrupa ülkelerinde hızla talep alır hale geldi. Laminat Parke üretiminin ilk yıllarında istenilen şekilde ve kalitede olmayışı firmayı araştırma ve geliştirme ye yönlendirmiştir. 1985`lerin sonlarında laminat parke ürünün kendisini başka zemin döşeme ürünlerinden daha avantajlı kılan birçok başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Laminat parke dört ana bileşen veya katmandan meydana gelen bir ürün olup, Parkenin görüntü ve dayanıklılığı konusunda her bir katmanın ayrı bir rolü vardır.
En alt katman plastik, kağıt veya melamin destek tabakası olup, dengeleme tabakası olarak bilinmekte ve parkenin dengeli oturmasını sağlayarak zeminden kaynaklanan rutubeti engeller.

Orta yoğunluklu fiber levha (MDF) veya yüksek yoğunluklu fiber levha (HDF) dan mamul bu öz tabaka suya dirençli olan ana taşıyıcı katmandır. Hem MDF hem de HDF ağaç elyafın yapıştırıcı ve reçine ile birlikte sıkıştırılmasından elde edilmektedir.

Dekoratif tabaka ise parkeye gerçek ağaç deseni görüntüsünü veren tabakadır. Bu tabaka esasen bir fotoğraf olup, birkaç kağıt tabakanın melamin reçine ile sıkıştırılmasından elde edilir. Gerçek renkler ve sedef parlaklığındaki boya derin bir dekor ve gerçek bir görüntü sağlar. Bu dekor tabakası ağaç dokulu geniş bir fotoğraf ile başlar ve laminat tahta boyutlarında bölümleştirilir. Çünkü aynı fotoğraf birçok tahta için için kullanılmaktadır ve tahtaların durumuna göre yeniden desen oluşturmak mümkün olmaktadır.

Koruyucu en üst katman ise aşınmaya karşı direnç gösteren tabakadır. Bu tabaka şeffaf aluminyum oksitten mamul bir kaplama tabakasıdır. Bu kaplama tabakası tüketici eğilimlerine bağlı olarak düşük veya yüksek parlaklıkta olabilir. Bu tabaka nemin tahtaya nüfuz etmesini engeller.

Bütün bu tabakalar üst üste konularak, yüksek ısı ve yoğun bir basınçla bir bütün oluşturacak şekilde kaynaştırılır. Bazı tahtaların öz tabakası diğerlerinden kalın olup, her uygulamada iyi bir dayanım gösterir. Yani tahtanın özü ne kadar kalın olursa, dayanıklılığı da o kadar fazla olur. Öz tabaka milimetre olarak ölçülür ve niteliği ürünün sınıfına ve imalatçının belirlediği sınıfa bağlıdır.

Darbelere Dayanıklı

Laminat parke; darbelere ve ağır yüklemelere karşı dayanıklı, mobilyaların ağırlıklarından dolayı meydana gelebilecek izlerin hiçbirini yüzeyinde barındırmaz.

Isıya Dayanıklı

Laminat Parke; parıldıyan sigara külü ve yanık lekeleri bırakmaz. Laminat Parke zemin kaplamaları aleve dayanıklıdır.

Antialerjik

Laminat Parke, Antialerjik özelliği sayesinde tüy ve tozları barındırmaz. Bu sayede “ev tozu alerjisi” olmanızı engeller. Kolay temizlenir, kesinlikle mikrop barındırmaz. Özellikle bebekler ve küçük çocuklar için çok sağlıklıdır.

Solmaz

Laminat Parke, güneşin zararlı ışınlarına karşı dayanıklıdır. Yüzeyindeki özel koruyucu katmanlardan dolayı solma,sararma ve renk bozulması olmaz.


PROJENİZ Mİ VAR

Hemen Teklif Alın?

Size nasıl yardımcı olabiliriz hemen uzman ekibimizle görüşün!